Accounting:inventory Costing- How To Calculate Weighted Average.?

Mark Company reported the following June purchases and sales data for its only product
Jun . 1 Beginning inventory 340 units @ $10.80 = $ 3,672
Jun. 10 Sales 185 units @$18.80
Jun. 20 Purchase 410 units @ $9.80 = 4,018
Jun. 25 Sales 335 units @$18.80
Jun. 30 Purchase 280 units @ $8.80 = 2,464
Totals (Acquired) 1,030 units
$10,154
(Sold) 520 units
How do you calculate Cost of Goods Sold using “Weighted Average” showing working out process?
Thanks!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon and web hosting reviews