Help Wiht A Maths Question?

Two jars of the same brand of coffee are for sale in a shop.
The smaller jar contains 150 g and is priced at €5‧28.
The larger jar contains 250 g and is priced at €8‧50
Which is the better value?
Show work to explain your answer.

Both comments and pings are currently closed.

4 Responses to “Help Wiht A Maths Question?”

  1. Al says:

    You need to find price / gram (price per gram) notice that it is a division? cost divided by grams?
    Do it.

  2. Charlie says:

    diffrence=100g = 3.22
    3.22×1.5 =4.83 ( thats how much your paying for 150g in the larger jar)
    larger jar is better value

  3. Surburba says:

    divide 5.28 by 150
    divide 8.50 by 250…there is your answer!!

  4. rami Anadani says:

    divide 5.28/150=3.52
    divide8.50/250=3.4
    which mean the larger jar is better

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon and web hosting reviews